Barcode: 4251680802545
Summer Muesli
by mymuesli
Nutri-Score
C
Processing
NOVA 4
Labels
organic
eu organic
non eu agriculture
source of fibre
eg öko verordnung
biokreis
de oko 037
eu agriculture
eu non eu agriculture
high fibres
no palm oil
too good to go
Categories
Available in
france, germany
Nutrition Facts
Per 100g
| Energy | 425.0 kcal |
| Fat | 14.7 g |
| of which saturated | 5.4 g |
| Carbohydrates | 57.3 g |
| of which sugars | 12.8 g |
| Fiber | 8.5 g |
| Proteins | 11.6 g |
| Salt | 0.0 g |
Ingredients
gebackene Haferflocken (50%) (_Haferflocken_, Honig, Sonnenblumenöl), _Haferflocken_, Joghurt-Plättchen (8 %) (Zucker, Kakaobutter, _Joghurtpulver_ (_Milch_), Emulgator: Sonnenblumenlecithine), Kokoschips (4 %), Apfel-Maracuja-Granulat (3 %) (Apfelpüreekonzentrat, Maracujasaftkonzentrat), Kokosraspeln, gefriergetrocknete Erdbeerstücke.
Allergens
gluten
milk
Related Products in Plant Based Foods And Beverages
Vivesoy Avena
Pascual, ViveSoy
C NOVA 4
Bifrutas tropical zero
Pascual
C NOVA 4
Bi Frutas Zero
pascual
D NOVA 4
Bebida de zumo de papaya mango y soja
Vivesoy
D NOVA 4
Bifrutas Pacífico Zero
Pascual
D NOVA 4
Bi Frutas zéro tropical
Pascual
C NOVA 4
Bifrutas tropical
Pascual
D NOVA 4
Bifrutas Tropical
Pascual
D NOVA 4
Pina
Essential
E NOVA 4
Zumo refrigerado de naranja sin pulpa
Zumosol
E
Naranja
Essential
E NOVA 3
Bi frutas Tropical
Pascual
D NOVA 4