Barcode: 5000328137834
Sun Bites - Sweet Chilli
Nutri-Score
B
Processing
NOVA 4
Labels
vegetarian
vegan
Categories
Available in
united kingdom
Nutrition Facts
Per 100g
| Energy | 475.0 kcal |
| Fat | 21.0 g |
| of which saturated | 2.0 g |
| Carbohydrates | 61.0 g |
| of which sugars | 5.9 g |
| Fiber | 6.7 g |
| Proteins | 7.3 g |
| Salt | 0.6 g |
Ingredients
Wholegrains (82%) (Whole Corn, Whole Wheat, Whole Brown Rice Flour, Whole Oat Flour), Sunflower Oil, Sun Ripened Śweet Chilli Seasoning [Sugar, Salt, Flavouring, Tomato Powder, Onion Powder, Paprika Powder, Garlic Powder, Acid (Citric acid), Cayenne Pepper Powder, Colour (Paprika Extract)], Sugar
Additives
e160c
e330
Related Products in Snacks
Frankford, nickelodeon, dora and friends candy & stickers
Frankford, Frankford Candy Llc
E NOVA 4
Egg hunt with candy
E NOVA 4
Egg hunt with candy and stickers
E NOVA 4
Egg hunt with candy & stickers
E NOVA 4
Cold stone creamery, chocolate covered cream egg with brownie bits, peanut butter madness
Cold Stone Creamery
E NOVA 4
Milk chocolate with surprise candy characters
E NOVA 4
Egg hunt with candy
E NOVA 4
Disney, frozen, egg hunt with candy
Disney, Frankford Candy Llc
E NOVA 4
Frankford, nickelodeon, paw candy
Frankford, Frankford Candy Llc
E NOVA 4
Eggs with sour candy
E NOVA 4
Frankford, marvel avengers, marvel avengers candy and stickers
Frankford, Frankford Candy Llc
E NOVA 4
Egg hunt with candy
E NOVA 4