Barcode: 0028400033039
Sun Chips Harvest Cheddar
by Sun Chips
Nutri-Score
E
Processing
NOVA 4
Categories
Available in
united states
Nutrition Facts
Per 100g
| Energy | 494.0 kcal |
| Fat | 21.2 g |
| of which saturated | 2.4 g |
| Carbohydrates | 65.9 g |
| of which sugars | 7.1 g |
| Fiber | 9.4 g |
| Proteins | 7.1 g |
| Salt | 1,530.0 g |
Ingredients
WHOLE CORN, SUNFLOWER AND/OR CANOLA OIL, WHOLE WHEAT, BROWN RICE FLOUR, WHOLE OAT FLOUR, SUGAR, MALTODEXTRIN (MADE FROM CORN), SALT, WHEY, NATURAL FLAVORS, CHEDDAR CHEESE (MILK, CHEESE CULTURES, SALT, ENZYMES), ONION POWDER, BUTTERMILK, POTASSIUM SALT, ROMANO CHEESE (COW'S MILK, CHEESE CULTURES, SALT, ENZYMES), YEAST EXTRACT, LACTOSE, PAPRIKA EXTRACTS, SODIUM CASEINATE, CITRIC ACID, SKIM MILK, GARLIC POWDER, LACTIC ACID, AND PARMESAN CHEESE (MILK, CHEESE CULTURES, SALT, ENZYMES).
Additives
e160c
e270
e330
Related Products in Snacks
Hearty crispbread
Wasa
C NOVA 3
Dry roasted peanuts
International Nut Corporation
D NOVA 4
Nutcracker, Cashew Lovers Mix
International Nut Corporation
D NOVA 3
Nutcracker, Dry Roasted Peanuts
International Nut Corporation
D NOVA 4
Large rolls
D NOVA 4
Nut cracker, party peanuts
D NOVA 3
Thin rye crispbread
A NOVA 3
Cheesy Chilli Beef Nachos
Marks & Spencer
D NOVA 4
Pecan caramel sweet rolls, made with real pecans
E NOVA 4
Apple sweet rolls with icing.
E NOVA 4
Wholesome wheat crispbread, crisp'n light
Wasa
C NOVA 3
Nature's Way, Organic Raw Coconut Whole Food
Schwabe North America Inc.
C NOVA 1