Barcode: 0810057291371
Sun Sausage
by Beyond
Nutri-Score
B
Processing
NOVA 4
Labels
no gmos
non gmo project
Categories
Available in
united states
Nutrition Facts
Per 100g
| Energy | 184.0 kcal |
| Fat | 10.5 g |
| of which saturated | 1.3 g |
| Carbohydrates | 9.2 g |
| of which sugars | 2.6 g |
| Fiber | 1.3 g |
| Proteins | 15.8 g |
| Salt | 1.1 g |
Ingredients
WATER, YELLOW PEA PROTEIN, AVOCADO OIL, DRIED PINEAPPLE, DICED JALAPEÑOS, BROWN RICE PROTEIN, NATURAL FLAVORS, METHYLCELLULOSE, POTATO STARCH, VINEGAR, OAT BRAN, LEMON JUICE CONCENTRATE, FABA BEAN PROTEIN, RED LENTIL PROTEIN, SALT, DRIED PINEAPPLE JUICE CONCENTRATE, OAT FIBER, ONION POWDER, YEAST EXTRACT, GARLIC POWDER, SODIUM ALGINATE.
Additives
e401
e461
Related Products in Meats And Their Products
Grass-fed beef top sirloin steak
Marketside Butcher
A NOVA 1
Grass-fed beef new york strip steak
A NOVA 1
French onion & gruyere cheese angus beef patties
D NOVA 4
Ground bison
Marketside, walmart
A
100% Angus Beef Burger
Sam's Choice
C NOVA 1
Ground pork
D NOVA 1
Grass-fed ground beef
C NOVA 1
Organic grass-fed ground beef
C NOVA 1
Grass-fed ground beef
C NOVA 1
Grass-fed ground beef
C NOVA 1
Beef tenderloin steak
A NOVA 1
Beef chuck roast
A NOVA 1