Nutrition Facts
Per 100g
| Energy | 269.0 kcal |
| Fat | 3.9 g |
| of which saturated | 0.0 g |
| Carbohydrates | 50.0 g |
| of which sugars | 7.7 g |
| Fiber | 0.0 g |
| Proteins | 7.7 g |
| Salt | 1.4 g |
Ingredients
Unbleached enriched flour (wheat flour, malted barley flour, niacin, reduced iron, thiamin mononitrate, riboflavin, folic acid), water, high fructose corn syrup, contains 2% or less of each of the following: yeast, salt, soybean oil, wheat gluten, dough conditioners (contains one or more of the following: sodium stearoyl lactylate, calcium stearoyl lactylate, monoglycerides and/or diglycerides, calcium peroxide, calcium iodate, datem, ethoxylated mono - and diglycerides, azodicarbonamide, enzymes), soy flour, yeast food (ammonium sulfate), monocalcium phosphate, calcium sulfate, soy lecithin, calcium propionate (to retard spoilage).
Additives
Related Products in Plant Based Foods And Beverages
Walnüsse
Rewe
Bio-Streichcreme Tomate, Paprika, Beluga-Linse
Rewe, Rewe Bio+vegan
Studentenfutter - Classic
Aldi, Farmer naturals, Märsch
Pinienkerne
rewe beste wahl
Honey Gold Bite-Size Potatoes
Tasteful Selections
White bread
no name
Pinienkerne
ja!
Cup Noodles Chicken Flavor
Nissin
Nut & fruit mix classic
Alesto, Lidl
Amandes
Seeberger
Huile d'Olive Vierge Extra
Baghlia
Penne Rigate
Panzani