Barcode: 8710508551141
Nutrition Facts
Per 100g
| Energy | 391.0 kcal |
| Fat | 6.0 g |
| of which saturated | 2.5 g |
| Carbohydrates | 77.0 g |
| of which sugars | 41.0 g |
| Fiber | — |
| Proteins | 5.5 g |
| Salt | 0.7 g |
Ingredients
wheat flour, sugar, glucose-fructose syrup, sugar, 1.5% apple, humectant (glycerol), wheat bran, raising agents (sodium bicarbonate, ammonium bicarbonate), acid (citric acid), flavorings, cinnamon, acidity regulator (citric acid, citric acid), sugar, vegetable oil and fat (palm oil, rapeseed oil, coconut fat), palm kernel oil, palm oil, salt, modified starch, glucose syrup, humectant (sodium bicarbonate), sodium bicarbonate, acid (citric acid), flour treatment agent (ascorbic acid)
Additives
e14xx
e300
e330
e422
e500
e500ii
e503
e503ii
Related Products in Snacks
Confetti vanilla layer cake
Pepperidge Farm
E NOVA 4
Pepperidge farm pastry blueberry
D NOVA 4
Cakes Golden
Pepperidge Farm
E NOVA 4
Chocolate fudge stripe layer cake
E NOVA 4
Cakes Coconut
Pepperidge Farm
E NOVA 4
Pepperidge farm pastry peach
Pepperidge Farm
D NOVA 4
Campbell's frozen cakes cake
E NOVA 4
Pepperidge farm cakes chocolate
E NOVA 4
Pepperidge farm cakes chocolate
Pepperidge farm
E NOVA 4
Pepperidge farm pastry cherry
D NOVA 4
Luscious lemon layer cake
Pepperidge Farm
E NOVA 4
Raspberry Turnovers 4pk
Pepperidge Farms
E NOVA 4