Barcode: 0085239982631
Sunbutter and strawberry jelly crustless sandwiches
Nutri-Score
C
Processing
NOVA 4
Labels
no peanuts
Categories
Available in
united states
Nutrition Facts
Per 100g
| Energy | 368.0 kcal |
| Fat | 17.5 g |
| of which saturated | 1.8 g |
| Carbohydrates | 40.4 g |
| of which sugars | 15.8 g |
| Fiber | 5.3 g |
| Proteins | 12.3 g |
| Salt | 0.9 g |
Ingredients
Whole wheat bread, whole wheat flour, water, sugar, wheat gluten, yeast, molasses, soybean oil and/or canola oil, salt, soy lecithin, wheat starch, cultured wheat flour, vinegar, steel cut oats, oat fiber, cracked wheat, dough conditioner, enzymes, sunflower seed butter, strawberry jelly
Allergens
gluten
soybeans
Additives
e322
e322i
Related Products in Frozen Foods
Meat Feast Pasta
MYPROTEIN
B NOVA 4
Ristorante Pizza Vegetale
Dr. Oetker
C NOVA 3 Eco-Score C
Cookout Classic Plant-Based Patties
Beyond
D NOVA 4
Wagner Pizzeria Style Tonno
Original Wagner
C NOVA 3
Pommes Wellenschnitt
Botato
A NOVA 4 Eco-Score A
Baguette Thunfisch
Dr. Oetker
C NOVA 4
Southern Style Chicken Bites
Soules Kitchen
C NOVA 4
Crispy crinkle fries
Strong Roots
B NOVA 3 Eco-Score A
Spicy crispy chicken
Banquet mega filet
D NOVA 4
Knusper frische vier Käse
Trattoria Alfredo
C NOVA 4
Rustipani Hähnchen
Original Wagner
C NOVA 4
Big City London
Original Wagner
C NOVA 4