Barcode: 0029839000135
Nutrition Facts
Per 100g
| Energy | 246.0 kcal |
| Fat | 11.9 g |
| of which saturated | 8.5 g |
| Carbohydrates | 32.2 g |
| of which sugars | 23.7 g |
| Fiber | 0.8 g |
| Proteins | 3.4 g |
| Salt | 0.2 g |
Ingredients
Milk, skim milk, cream, sugar, corn syrup, hydrogenated vegetable oil (palm kernel, soybean) with soya lecithin, high fructose corn syrup, cocoa (processed with alkali), whey protein concentrate, whey, chocolate, phosphoric acid, vanilla extract, natural flavor, dextrose, guar gum, salt, mono and diglycerides, xanthan gum, cocoa butter, soy lecithin, sodium caseinate, carbohydrate gum, soy protein isolate, polysorbate 60, artificial flavor, polyglycerol esters of fatty acids, sodium citrate, chocolate (processed with alkali), carrageenan, annatto and turmeric extract (color).
Additives
e100
e160b
e322
e322i
e331
e338
e407
e412
e415
e435
e471
e475
Related Products in Desserts
Bounty ICE cream 2yrs prod
BOUNTY
C NOVA 4
Glaces Teasers Maltesers
Maltesers
D NOVA 4
Snickers ICE cream
Snickers
D NOVA 4
Glaces Chocolate M&M's
M&M's
D NOVA 4
Chocolate vanilla - Crème glacée onctueux
M&M's
D NOVA 4
Snickers Ice Cream
Snickers
D NOVA 4
M&ms chocolate ice cream
Mars
D NOVA 4
TWIX ice cream
twix
E NOVA 4
Peanut Caramel
M&M's
D NOVA 4
Snickers Ice Cream
Snickers
D NOVA 4
Snickers ice cream
Snickers
D NOVA 4
Glaces m&m's
M&M's, Mars Chocolat France
D NOVA 4