Barcode: 4056489591894
Sweet cocoa hummus
by Lidl
Processing
NOVA 3
Labels
vegetarian
vegan
rainforest alliance
Categories
Available in
spain
Nutrition Facts
Per 100g
| Energy | 203.0 kcal |
| Fat | 9.7 g |
| of which saturated | 2.3 g |
| Carbohydrates | 21.3 g |
| of which sugars | 15.7 g |
| Fiber | — |
| Proteins | 7.5 g |
| Salt | — |
Ingredients
48% cooked chickpeas (chickpeas, water, salt), water, sugar, 7,9% sesame paste, 5% alkalised cocoa powder**, cane sugar, spirit vinegar, rapeseed oil, coconut flakes (contains sulphites), salt, acid: lactic acid, cinnamon, preservative: potassium sorbate, **rainforest alliance certified
Allergens
sesame seeds
sulphur dioxide and sulphites
Additives
e202
e270
Related Products in Plant Based Foods And Beverages
4 Brioche Buns
Co Op Irresistibile
NOVA 4
Pilau Rice
Co-op Takeaway Side
B NOVA 4
from Heinz Carrot & Lentil Soup
Heinz
B NOVA 4
Organic Tomato Passata
Tarantella
A NOVA 3
Orange And mango
Robinsons
C NOVA 4
Beanz
Heinz
C NOVA 4
Spaghetti in tomato sauce
Heinz
C NOVA 4
Sticky Jasmine Rice
Co Op
B NOVA 3
L'Instant Classic, gout équilibré
Carte Noire, Mondelez
NOVA 1
Orange & Pineapple Squash
Robinsons
C NOVA 4
Tarantella Organic Chopped Tomatoes
Tarantella
NOVA 1
Heinz beanz
Heinz
NOVA 3