Barcode: 4806505854973
Nutrition Facts
Per 100g
| Energy | 567.0 kcal |
| Fat | 36.7 g |
| of which saturated | 16.7 g |
| Carbohydrates | 60.0 g |
| of which sugars | 30.0 g |
| Fiber | 6.7 g |
| Proteins | 0.0 g |
| Salt | 1.1 g |
Ingredients
Corn, Vegetable oil (may contain palm or coconut oil), Tapioca starch, Sweetcorn flavor (Artificial), Sugar, Iodized Salt, Aspartame, MSG(E621) as flavor enhancer
Additives
e621
e951
Related Products in Snacks
Costa Rica dark chocolate 75%
Waitrose
E NOVA 3
Madeira loaf cake
Waitrose
E NOVA 4
Apple & blackberry crumble
Waitrose
D NOVA 3
Seeds & berry bars
Waitrose
C NOVA 4
Nuts and honey bars
Waitrose
D NOVA 4
All Butter Welsh Cakes
Waitrose
E NOVA 4
8 Salted Caramel All Butter Cookies
Waitrose
E
Bourbon Creams
Waitrose, Essential Waitrose
E NOVA 4
Fig plum and cranberry wheat biscuit
Waitrose
D NOVA 3
Tomato & Mozzarella Arancini
Waitrose
C NOVA 4
Waitrose shortbread fingers
Waitrose
E NOVA 3
Lemon Loaf Cake
Waitrose
D NOVA 4