Barcode: 0099336005803
Sweet Corn Cakes
by El sembrador
Nutri-Score
C
Processing
NOVA 4
Categories
Available in
united states
Nutrition Facts
Per 100g
| Energy | 198.0 kcal |
| Fat | 4.4 g |
| of which saturated | 2.8 g |
| Carbohydrates | 35.2 g |
| of which sugars | 8.2 g |
| Fiber | 11.0 g |
| Proteins | 6.0 g |
| Salt | 1.1 g |
Ingredients
Precooked hominy sweet corn, margarine (mixed vegetable oils, water, salt, emulsifiers, preservatives, antioxidants flavorings), salt, preservative (sorbic acid).
Additives
e200
Related Products in Plant Based Foods And Beverages
The original coconut peanut butter
D NOVA 2
Plum tots bars tots snacks almond butter
Plum
D NOVA 4
huile vierge de noix de coco
la tourangelle
E NOVA 2
The Original Coconut Peanut Butter
A NOVA 2
The Original Coconut Peanut Butter
North Shore Goodies
NOVA 1
Dierbergs, spicy homestyle guacamole
Dierbergs, United Fruit & Produce
A NOVA 3
Organic Green Chile Hummus
Blue Moose of Boulder
A NOVA 3
Organic Original Hummus
Blue Moose of Boulder
C NOVA 3
Juicera, Watermelon Fresca, Watermelon, Lemon
Dvc Industries Inc
B NOVA 1
White Nectarines
Flavor Farmer,Kingsburg Orchards
NOVA 1
Plum tots bars tots snacks peanut butter
D NOVA 4
Apple
Envy
NOVA 1