Barcode: 0645288009200
Sweet Fire Ale Mustard
Processing
NOVA 3
Categories
Available in
united states
Nutrition Facts
Per 100g
| Energy | 300.0 kcal |
| Fat | 10.0 g |
| of which saturated | — |
| Carbohydrates | 40.0 g |
| of which sugars | 20.0 g |
| Fiber | — |
| Proteins | 0.0 g |
| Salt | 0.8 g |
Ingredients
Stone ground mustard (water, distilled vinegar, mustard seed, salt, spices), cane sugar, chipotle puree (dry smoked jalapenos, citric acid), distilled vinegar, ale, dried chilies, spices, salt.
Additives
e330
Related Products in Condiments
Gonzalez, real mayonnaise
Gonzalez
E NOVA 4
Tikka masala simmer sauce
C NOVA 3
Sweet & sour simmer sauce
C NOVA 4
Gonzalez, italian dressing
Gonzalez, Northgate Gonzalez Inc.
E NOVA 4
Mushroom simmer sauce
C NOVA 4
Sesame ginger teriyaki simmer sauce
D NOVA 4
Tikka masala mild curry sauce
C NOVA 3
Taco roasted chipotle simmer sauce
C NOVA 3
Gonzalez, ranch dressing
Gonzalez, Northgate Gonzalez Inc.
D NOVA 4
Seeds of change, jalfrezi curry sauce, medium-hot
C NOVA 4
Korma mild & creamy curry sauce
D NOVA 4
Seeds of change, madras red hot curry sauce
C NOVA 4