Barcode: 0669809100207
Sweet Fish
by Smart Sweets
Nutri-Score
B
Processing
NOVA 4
Labels
vegetarian
no gluten
no artificial flavors
no artificial sweeteners
source of fibre
vegan
high fibres
natural flavors
no added sugar
no artificial colors
plant based
Categories
Available in
canada, united states
Nutrition Facts
Per 100g
| Energy | 260.0 kcal |
| Fat | 0.0 g |
| of which saturated | 0.0 g |
| Carbohydrates | 80.0 g |
| of which sugars | 8.0 g |
| Fiber | 38.0 g |
| Proteins | 0.0 g |
| Salt | 0.5 g |
Ingredients
Isomalto-oligosaccharides (vegetable source), Chicory root fibre, Water, Modified potato starch, Pectin, Malic acid, Citric acid, Stevia leaf extract, Carrot and blackcurrant preparation (for colour), Natural flavours, Carnauba wax, Modified coconut oil.
Additives
e296
e330
e440
e903
e960
Related Products in Snacks
Giant, dry roasted almonds
Giant
C NOVA 1
Milk Chocolate Sea Salt Caramels
Nature's Promise
E NOVA 4
Fruit & nut tropical treat trail mix
E NOVA 4
Ahold, cocoa almonds
Ahold
D NOVA 3
Monster Trail Mix
Ahold
D NOVA 4
Ahold monster trail mix sweet
Ahold
D NOVA 4
Trail Mix
Ahold
D NOVA 1
Jelly pumpkins candy
E NOVA 4
Sweet autumn candy corn
E NOVA 4
Smoked almonds
D NOVA 4
Wasabi & Soy Sauce Seasoned Almonds
Ahold,Stop & Shop
D NOVA 4
Trail Mix
Giant
E NOVA 4