Barcode: 3178530422719
Sweet Hearts Chocolate
Nutri-Score
E
Processing
NOVA 4
Labels
made in france
triman
Categories
Available in
france, united kingdom
Nutrition Facts
Per 100g
| Energy | 435.0 kcal |
| Fat | 23.0 g |
| of which saturated | 9.4 g |
| Carbohydrates | 52.0 g |
| of which sugars | 29.0 g |
| Fiber | 3.0 g |
| Proteins | 6.3 g |
| Salt | 0.9 g |
Ingredients
butter, sugar, soft wheat flour, milk chocolate 16% (sugar, cocoa butter, whole milk powder, cocoa mass, emulsifier: lecithins (soya), natural vanilla flavour), egg eggs, glycerol, stabiliser: whites, skimmed-milk powder, starches, natural madagascar bourbon vanilla flavour, raising agents: sodium carbonates and citrates (wheat), salt, may contain: nuts, sesame seeds, keep in a dry place, away from heat (max 25°c) and light,
Allergens
soybeans
Additives
e322
e422
Related Products in Snacks
Palmiers Védère, Pur Beurre x13
Biscuiterie Védère, Védère
E NOVA 4
Boudoirs Des Pyrénées
Vedere
E NOVA 4
Tourte des Pyrenees Vedere Pur beurre
Védère
E NOVA 4
Gaufrettes - Parfum Chocolat
Biscuiterie Védère
E NOVA 4
Tourte des Pyrénées myrtilles
Védère
E NOVA 4
Tourte des Pyrénées Orange-Armagnac
Védère
E NOVA 4
Tourte des Pyrénées pur beurre
Biscuiterie Védère, Védère
E NOVA 4
Gaufrettes - Parfum Vanille
Biscuiterie Védère
E NOVA 4
Biscuits des Pyrénées aux Œufs Frais
Védère
D NOVA 4
biscuit du pays le petit montagnard
Brau, J. Brau, Védère et Brau
D NOVA 4
Madeleines Pur Beurre
Védère
E NOVA 4
Tourte des Pyrénées pour beurre
Védère
E NOVA 4