Barcode: 0030223062424
Nutrition Facts
Per 100g
| Energy | 195.0 kcal |
| Fat | 15.6 g |
| of which saturated | 2.3 g |
| Carbohydrates | 14.1 g |
| of which sugars | 10.9 g |
| Fiber | 2.3 g |
| Proteins | 3.1 g |
| Salt | 0.5 g |
Ingredients
POPPYSEED DRESSING: soybean oil and/or canola oil, water, sugar, apple cider vinegar, salt, orange juice concentrate, egg yolk, poppyseed, xanthan gum, dehydrated onion, lemon juice concentrate, dehydrated lemon peel; RED CABBAGE; GREEN CABBAGE; BROCCOLI; CAULIFLOWER; KALE; OIL ROASTED SALTED PEPITAS: pepitas, soybean oil, sea salt; BRUSSELS SPROUTS; DRIED CRANBERRIES: cranberries, sugar, sunflower oil. CONTAINS: EGG.
Allergens
eggs
soybeans
Additives
e415
Related Products in Plant Based Foods And Beverages
Broccoli Gratin
Knorr
NOVA 4 Eco-Score B
Nürnberger Elisen-Lebkuchen
Haeberlein-Metzger
D NOVA 4
Vietnamesische Nudelsuppe
Heisse Tasse
NOVA 4
Buck Wild granola
Stoked oats
D NOVA 3 Eco-Score D
Kloßteig Halb & Halb
Jeden Tag
C NOVA 4
Dresdner Christstollen
Dr Quendt
E NOVA 4
Fix Für Ratatouille (zubereitet)
Knorr
C NOVA 3 Eco-Score B
Fusilli XXL
Cucina Nobile
A NOVA 1
Baked, Not Fried Original
Lay's
B NOVA 4 Eco-Score A
Golden Apricots
Whitworths
C NOVA 3
Zitronenschale gerieben
Billa, PG Organics
NOVA 1
Grüne Peperoni mit Frischkäse
Fürsten Krone
NOVA 4