Barcode: 0030223040743
Sweet Kale Chopped Kit
by Taylor Farms
Nutri-Score
C
Processing
NOVA 4
Labels
no gluten
Categories
Available in
united states
Nutrition Facts
Per 100g
| Energy | 180.0 kcal |
| Fat | 12.0 g |
| of which saturated | 2.0 g |
| Carbohydrates | 15.0 g |
| of which sugars | 10.0 g |
| Fiber | 3.0 g |
| Proteins | 4.0 g |
| Salt | 0.5 g |
Ingredients
POPPYSEEDORESSING (soybean oil and or canola oil, water, sugar, apple ider vinegar, salt, orange juice concentrate, egg yolk, poppysed, xanthan gum, dehydrated onion, lemon juice concentrate mon peel), GREEN CABBAGE, BROCCOLI, KALE, RUSSELS SPROUTS, RADICCHIO, OIL ROASTED SALINO PEPITAS (pepitas, soybean oil, sea salt), DRIED CRANBERRIES (crantemes, sugar, sunflower oil)
Allergens
eggs
soybeans
Additives
e415
Related Products in Salad Kit
Creamy Dill Pickle Salad Kit
Taylor Farms
C NOVA 4
organic COLESLAW KIT
TRADER JOE'S
B NOVA 4
Sweet Onion & Gruyère Chopped Salad Kit
Private Selection
C NOVA 4
Asian Cashew Salad Kit
Taylor
B NOVA 4
Italian Classic Salad Kit
Marketside
C NOVA 4
Sunflower Chopped Salad Kit
Little Salad Bar
C NOVA 4
Sunflower Crunch
Good & Gather
C NOVA 4
Italian Sub Chopped Kit
Dole
C NOVA 4
Buffalo Style Chicken Salad & Crackers
Bumble Bee
D NOVA 4
Caesar Style Salad Kit
Trader Joe's
C NOVA 4
Cracked Pepper Caesar
H-E-B
C NOVA 4
Classic Caesar Salad Kit
365 Whole Foods Market
C NOVA 4