Barcode: 0076811800276
Sweet Maple Walnuts
by Diamond
Nutri-Score
E
Processing
NOVA 4
Labels
vegetarian
vegan
Available in
united states
Nutrition Facts
Per 100g
| Energy | 535.7 kcal |
| Fat | 35.7 g |
| of which saturated | 3.6 g |
| Carbohydrates | 42.9 g |
| of which sugars | 32.1 g |
| Fiber | — |
| Proteins | 7.1 g |
| Salt | 1.1 g |
Ingredients
walnuts, cane sugar, grade a maple syrup, molasses, canola oil, sea salt, natural vanilla flavoring (organic ethyl alcohol, water, organic invert sugar syrup, natural flavors), cinnamon, soy lecithin, rosemary extract (for freshness). contains: soy, tree nuts (walnuts).
Additives
e1510
e322
e322i
e392
Related Products in Plant Based Foods And Beverages
Traditional guacamole
Simple truth
NOVA 3
Fettuccine
Fresh Foods Market
A NOVA 1
Honey roasted peanuts
Kroger
C NOVA 4
Salted Spanish Peanuts
Kroger
C NOVA 3
Mixed Nuts
Kroger Deluxe
D NOVA 3
Kroger, creamy peanut butter, peanut
Kroger
C NOVA 4
Sliced almonds
Kroger
A NOVA 3
Kroger, cherry preserves, cherry
Kroger
D NOVA 4
Madeleine & Brownie Bites
Simple Truth
E NOVA 3
Preserves, Peach
Kroger
D NOVA 4
Medjool Dates
Simple Truth Organic
D NOVA 1
Gelatin dessert
Kroger
E NOVA 4