Barcode: 9311485003648
Sweet mustard pickle
by Beerenberg
Nutri-Score
D
Processing
NOVA 4
Labels
no gluten
australian made
Categories
Available in
australia
Nutrition Facts
Per 100g
| Energy | 126.0 kcal |
| Fat | 1.0 g |
| of which saturated | 1.0 g |
| Carbohydrates | 26.7 g |
| of which sugars | 24.1 g |
| Fiber | — |
| Proteins | 1.3 g |
| Salt | 1.4 g |
Ingredients
vegetables (47%) (cauliflower, onion, zucchini), vinegar, sugar, water, mustard (5%), thickeners (modified corn starch, xanthan gum), sea salt, garlic, spice, natural betacarotene, gluten free, made in australia
Allergens
mustard
Additives
e415
Related Products in Condiments
Hemis fares, scrambled pork, wild fennel and barolo wine pasta sauce
Hemis Fares
C NOVA 3
Sriracha Ketchup
Kroger
C NOVA 2
Medium gourmet salsa
Private Selection
C NOVA 3
Arrabiatta spicy marinara sauce
B NOVA 3
Burger rub & seasoning
E NOVA 4
Chunky pasta sauce
B NOVA 3
Kroger, homestyle pasta sauce, parmesan & romano
Kroger
C NOVA 3
Napoletana roasted garlic sauce
C NOVA 3
Free-Flowing Salt
Kroger
E NOVA 3
Himalayan pink zesty cumin seasoning salt
E NOVA 3
Spicy bean simmer sauce
Private Selection
D NOVA 4
Pork rub & seasoning
E NOVA 4