Barcode: 5000169002162
Sweet & tender baby beetroot
by Waitrose
Nutri-Score
A
Processing
NOVA 1
Categories
Available in
united kingdom
Nutrition Facts
Per 100g
| Energy | 31.0 kcal |
| Fat | 0.0 g |
| of which saturated | 0.0 g |
| Carbohydrates | 4.7 g |
| of which sugars | 4.7 g |
| Fiber | 2.3 g |
| Proteins | 1.6 g |
| Salt | 0.3 g |
Ingredients
Beetroot (99.5%), barley malt vinegar
Allergens
gluten
Related Products in Plant Based Foods And Beverages
Baby lima beans
A NOVA 1
Rich in fiber lentils
A NOVA 1
Potato chips
Nicks
E NOVA 4
Original coffee creamer
C NOVA 4
Black beans
A NOVA 1
Coffee Creamer Non -Dairy
Springfield
C NOVA 4
Coffee creamer
C NOVA 4
Original non-dairy coffee creamer
Springfield
C NOVA 4
Welch's, jelly beans, concord grape, strawberry, white grape peach, raspberry, orange
Welch's,Frankford Candy Llc
E NOVA 4
Original non-dairy coffee creamer
Springfield
C NOVA 4
Light red kidney beans
A
Pearl barley
Springfield
A