Barcode: 4005047166036
Sweet Wheat
by Eden
Nutri-Score
D
Processing
NOVA 3
Labels
organic
vegetarian
eu organic
made in germany
Categories
Available in
germany
Nutrition Facts
Per 100g
| Energy | 381.0 kcal |
| Fat | 1.1 g |
| of which saturated | 0.2 g |
| Carbohydrates | 83.0 g |
| of which sugars | 48.0 g |
| Fiber | 4.2 g |
| Proteins | 7.7 g |
| Salt | 0.0 g |
Ingredients
Hartweizen gepufft* (51%), Rohrohrzucker*, Honig* (11%)
Allergens
gluten
Related Products in Plant Based Foods And Beverages
Only Watermelon Juice
Elite Naturel
D NOVA 1
Soft White Hamburger Buns
Hostess
D NOVA 4
Bagels plain
C NOVA 4
Elite Naturel, Juice, Jasmin
Elite Naturel Icecek Laboratuvar
C NOVA 1
Classic enriched white bread, classic white
Hostess
D NOVA 4
Hot Dog buns
Hostess
D NOVA 4
Hostess Hot Dog Buns
Hostess
D NOVA 4
Cinnamon raisin bagels
C NOVA 4
Only Sourcherry Juice
Elite Naturel
E NOVA 1
Organic Only Black Mulberry Juice
Elite Naturel
E NOVA 1
Classic Wheat Bread
Hostess
C NOVA 4
Only Pomegranate Sour Cherry Acai Juice
Elite Naturel Icecek Laboratuvar, Elite Naturel
D NOVA 1