Barcode: 07920523
Nutrition Facts
Per 100g
| Energy | 361.7 kcal |
| Fat | 2.1 g |
| of which saturated | 2.1 g |
| Carbohydrates | 85.1 g |
| of which sugars | 70.2 g |
| Fiber | 0.0 g |
| Proteins | 0.0 g |
| Salt | 0.0 g |
Ingredients
Dextrose, corn syrup, malic acid, hydrogenated coconut oil, maltodextrin, and less than 2% of calcium stearate, egg albumen, natural flavors, mono - and diglycerides, carnauba wax, blue 1 lake, blue 2 lake, red 40 lake, yellow 5 lake, yellow 6 lake.
Additives
e102
e110
e129
e132
e133
e296
e471
e903
Related Products in Snacks
Pecan Halves
Fisher
C NOVA 1
Walnuts Halves & Pieces
Fisher
C NOVA 1
Polenta with cheese
NOVA 4
Original holland rusk
Reese, World Finer Foods Inc.
C NOVA 4
Mini all butter scottish shortbread fingers
E NOVA 3
Dipped Pretzels
Rothbury Farms
E NOVA 4
Malted milk biscuits
Marks & Spencer
E NOVA 3
Chick & Bunny Marshmallow Kit
Chicago Metallic
E NOVA 4
Classic Polenta
World Finer Foods Inc.
NOVA 3
Black Walnuts
Fisher, John B. Sanfilippo & Son Inc., Fisher Recipe
A
Scottish all butter shortbread squares
Marks & Spencer
E NOVA 3
Rothbury Farms, Dipped Pretzels, Vanilla
Roskam Baking Company
E NOVA 4