Barcode: 0011643090082
Nutrition Facts
Per 100g
| Energy | 375.0 kcal |
| Fat | 8.9 g |
| of which saturated | 3.6 g |
| Carbohydrates | 64.3 g |
| of which sugars | 19.6 g |
| Fiber | 1.8 g |
| Proteins | 8.9 g |
| Salt | 0.6 g |
Ingredients
Enriched flour (bleached flour, niacin, iron, thiamine mononitrate, riboflavin, folic acid), water, sugar, eggs, palm oil, mono and diglycerides, artificial, flavor, and beta carotene (color). nonfat dry milk, yeast, salt, sesame seeds.
Allergens
eggs
sesame seeds
Additives
e471
Related Products in Plant Based Foods And Beverages
Chips Saveur Barbecue
Lay's
D NOVA 4 Eco-Score B
Laugen Brezeln
Gut & Günstig
C NOVA 4
Fusilli
Aldi, Cucina Nobile
A NOVA 1
Natives Olivenöl Originale
Bertolli
B Eco-Score D
Kartoffelpüree - Das Komplette
Pfanni
B NOVA 4 Eco-Score B
Lemon blueberry drizzled granola cereal
Taste of inspirations
D NOVA 4 Eco-Score D
Himalaya Basmati Reis
Alnatura, Alnatura GmbH
B NOVA 1 Eco-Score C
Wholemeal Square Cut Sliced Bread
Irish Pride
C NOVA 4
AMAZING KETO CINNAMON & CASHEW
Hubbards
D NOVA 4 Eco-Score D
Tomaten ganze
Edeka, Gut & Günstig
A NOVA 1 Eco-Score A
Les classiques - Velouté de 9 légumes
Knorr
C NOVA 4 Eco-Score A
Oaties
Kellogg's
NOVA 4 Eco-Score D