Barcode: 5060004212958
sweetcure back bacon
by Simon howie
Nutri-Score
D
Processing
NOVA 3
Categories
Available in
united kingdom
Nutrition Facts
Per 100g
| Energy | 187.0 kcal |
| Fat | 10.7 g |
| of which saturated | 4.3 g |
| Carbohydrates | 1.2 g |
| of which sugars | 0.7 g |
| Fiber | — |
| Proteins | 21.3 g |
| Salt | 1.4 g |
Ingredients
pork (96%), sea salt, sugar, yeast extract, preservatives ( sodium nitrate, sodium nitrite), antioxidant ( sodium ascorbate).
Additives
e250
e251
e301
Related Products in Meats And Their Products
Escargot de porc vaudois
Bell
C NOVA 4
Merguez
Bell
E NOVA 4
Cordon bleu
Bell
B NOVA 4
Chipolata
Bell
D NOVA 4
Merguez
Bell
E NOVA 4
Escargot cru de veau à griller
Bell
D NOVA 4
Scottish Gin Saucisses de Porc
Bell
D NOVA 4
Le Parfait Poulet
Nestlé, le Parfait
D NOVA 4
Poulet Burger
Bell
B NOVA 4
Val-de-Travers Absinthe Saucisses de Porc
Bell
D NOVA 4
Poulet Crispy
Bell
B NOVA 4
Saucisse à rôtir vaudoise
Bell
D NOVA 4