Barcode: 0051933021204
Sweetened flake coconut
by Ginger Evans
Nutri-Score
E
Processing
NOVA 3
Categories
Available in
united states
Nutrition Facts
Per 100g
| Energy | 467.0 kcal |
| Fat | 30.0 g |
| of which saturated | 26.7 g |
| Carbohydrates | 46.7 g |
| of which sugars | 33.3 g |
| Fiber | 13.3 g |
| Proteins | 6.7 g |
| Salt | 0.5 g |
Ingredients
Coconut, sugar, water, propylene glycol, salt, sodium metabisulfite (retains coconut whiteness).
Additives
e1520
e223
Related Products in Cooking Helpers
Pancakes and Maple Syrup Muffin Mix
bettergoods
NOVA 4
Banana Nut Muffin Mix
bettergoods
NOVA 4
Batter mix tempura
C NOVA 4
French Bread
Pillsbury, Anheuser-Busch Inbev
C NOVA 4
Lemon Blueberry Muffin Mix
bettergoods
NOVA 4
crescents
Pillsbury
E NOVA 4
fruits confits assortis
Vahiné
D NOVA 4
Apple pie filling, apple
C NOVA 4
Pancake shaker mix
Tesco
NOVA 4
Seasoned panko bread crumbs
E NOVA 4
Cherry pie filling, cherry
C NOVA 4
Batter mix
E NOVA 4