Barcode: 0035826081742
Sweetened Multi-Grain Cereal
by Food Lion
Nutri-Score
E
Processing
NOVA 4
Categories
Available in
united states
Nutrition Facts
Per 100g
| Energy | 385.0 kcal |
| Fat | 3.9 g |
| of which saturated | 0.0 g |
| Carbohydrates | 88.5 g |
| of which sugars | 42.3 g |
| Fiber | 3.8 g |
| Proteins | 3.9 g |
| Salt | 1.3 g |
Ingredients
Corn flour, sugar, whole grain oat flour, canola oil, brown sugar, salt, natural and artificial flavors (contains strawberry juice concentrate), red 40, turmeric (for color), yellow 6, blue 1, bht (a preservative). vitamins and minerals: niacinamide*, zinc oxide, reduced iron, vitamin a palmitate, pyridoxine hydrochloride*, riboflavin*, folic acid*, thiamin mononitrate*, vitamin d.
Additives
e110
e129
e133
e321
Related Products in Plant Based Foods And Beverages
Seaweed crisps
abakus Foods
E NOVA 3 Eco-Score A
Pflanzen Margarine
Ja!
C NOVA 4 Eco-Score C
Stapelchips - Paprikageschmack
Aldi,IBU,Sun Snacks
D NOVA 4 Eco-Score B
Reis
Ben's Original, Uncle bens
B NOVA 1 Eco-Score C
Wrap Hänchen Tomate
Norma
C NOVA 4 Eco-Score B
Salad blends
Ahold
A NOVA 1
Doraditas Tía Rosa en tiras
Tía Rosa
E NOVA 4
Sour Creme & Onion
Lay's
D NOVA 4 Eco-Score A
Gemüsepfanne „Winter“
REWE Beste Wahl
C NOVA 4
Fat Free Refried Beans
Old El Paso
B NOVA 4 Eco-Score B
Sonnenblumenmargarine
ja
D NOVA 4 Eco-Score B
Zero Arroz
Nestlé
A NOVA 4 Eco-Score C