Sweetened multi-grain cereal, apple snaps
Categories
Available in
united states
Nutrition Facts
Per 100g
| Energy | 385.0 kcal |
| Fat | 2.6 g |
| of which saturated | 0.0 g |
| Carbohydrates | 87.2 g |
| of which sugars | 43.6 g |
| Fiber | 2.6 g |
| Proteins | 5.1 g |
| Salt | 1.2 g |
Ingredients
Sugar, corn flour, wheat flour, whole grain oat flour, corn syrup, salt, calcium carbonate, maltodextrin, apple juice concentrate, apple solids, cinnamon, dextrose, modified cornstarch, yellow 6, baking soda, corn syrup solids, red 40, yellow 5, blue 1, natural flavor, bht added to preserve freshness. vitamins and minerals: ferric ortho-phosphate (source of iron), niacinamide (vitamin b3), zinc oxide (source of zinc), thiamin mononitrate (vitamin b1), calcium pantothenate (vitamin b5), pyridoxine hydrochloride (vitamin b6), folic acid.
Additives
Related Products in Plant Based Foods And Beverages
Blackberry Preserves
Gourmet Gardens Speciality Foods Inc.
Omega powerhouse trail mix
Wild roots
Passata tomato puree
Yellow Barn
Fig Preserves
Tacoma Boys
Whole Fig Preserves
Tacoma Boys
Uniting biodynamic farms, yellow barn, tomato concentrate
Yellow Barn
Pretzel Bread Croutons
J&D's Down Home Enterprises Inc.
Preserves
Tacoma Boys
Ravioloni Pasta
Raviolifico Lo Scoiattolo
Detroit, barbecue rub
Detroit Spice Company
Everything Croutons
J&D's
Biodynamic passata country tomato puree
Yellow Barn