Barcode: 0042400108160
Sweetened multi-grain cereal, sweetened multi-grain cereal
by Mom Brands
Nutri-Score
E
Processing
NOVA 4
Categories
Available in
united states
Nutrition Facts
Per 100g
| Energy | 406.0 kcal |
| Fat | 3.1 g |
| of which saturated | 0.0 g |
| Carbohydrates | 87.5 g |
| of which sugars | 46.9 g |
| Fiber | 3.1 g |
| Proteins | 6.3 g |
| Salt | 1.2 g |
Ingredients
Corn, wheat and whole grain oat flour, sugar, salt, calcium carbonate, natural orange, lemon, cherry, blueberry, raspberry, lime and other natural flavors, vitamin c (sodium ascorbate and ascorbic acid), yellow 6, niacin (niacinamide), vitamin a palmitate, reduced iron, zinc (zinc oxide), red 40, blue 1, vitamin b12, yellow 5, folate (folic acid), vitamin b6 (pyridoxine hydrochloride), vitamin b1 (thiamin hydrochloride), vitamin b2 (riboflavin), vitamin d. bht (to preserve freshness).
Additives
e102
e110
e129
e133
e321
Related Products in Plant Based Foods And Beverages
Reduced Fat Coconut Milk
Essential Waitrose & Partners
NOVA 4
Wholegrain bran flakes
Waitrose
B NOVA 3
Crisp & rustuc white baguette
Waitrose
B NOVA 3
Coconut Milk
Essential Waitrose & Partners
E NOVA 4
Coconut Cream
Waitrose
E NOVA 4
Lemon squash
Essential Waitrose
C NOVA 4
Waitrose Sweet Potato falafels
Waitrose
D NOVA 3
Coconut milk
Waitrose
E NOVA 4
Waitrose panini
Waitrose
C NOVA 3
Corn Flour
Waitrose
C NOVA 1
Apple and blackcurrant squash
Waitrose,Essential Waitrose
C NOVA 4
Orange squash
Waitrose
C NOVA 4