Barcode: 01550412
Sweetened Soya Milk
Nutri-Score
B
Processing
NOVA 4
Labels
vegetarian
vegan
Categories
Available in
united kingdom
Nutrition Facts
Per 100g
| Energy | 42.0 kcal |
| Fat | 1.9 g |
| of which saturated | 0.3 g |
| Carbohydrates | 2.6 g |
| of which sugars | 2.5 g |
| Fiber | 0.6 g |
| Proteins | 3.4 g |
| Salt | 0.1 g |
Ingredients
Water, hulled soya bean (7%), apple extract (3%), tri-calcium phosphate,maltodextrin, sea salt, stabiliser: gellan gum, vitamin b12, vitamin d2, riboflavin (b2).
Allergens
soybeans
Additives
e418
Related Products in Plant Based Foods And Beverages
Oliven, grün ohne Stein
Rewe
C NOVA 4
Spargelstangen
Rewe Beste Wahl
A NOVA 3
Macadamia geröstet & gesalzen
Ja!
D NOVA 3
Paranusskerne
ja!
C NOVA 1
Champignons gegrillt in Öl
Rewe Beste Wahl
C NOVA 3
Blattspinat
Rewe, Rewe beste Wahl
Grüne Halkidiki Oliven mit Mandeln
Rewe Beste Wahl
D NOVA 3
Getrocknete Tomaten in Öl
REWE Beste Wahl, Rewe
C NOVA 3
Halbgetrocknete Tomaten mit Meersalz
REWE, REWE BESTE WAHL
C NOVA 3
Knoblauch Toskanische Art mit Kräutern in Öl
Rewe Beste Wahl, Rewe
D NOVA 3
Grüne Oliven in Lake
REWE
D NOVA 3
Rewe Beste Wahl Oliven mit Knoblauch
Rewe Beste Wahl
D NOVA 3