Barcode: 0041270040198
Nutrition Facts
Per 100g
| Energy | 250.0 kcal |
| Fat | 16.7 g |
| of which saturated | 8.3 g |
| Carbohydrates | 16.7 g |
| of which sugars | 16.7 g |
| Fiber | 0.0 g |
| Proteins | 0.0 g |
| Salt | 0.0 g |
Ingredients
Cream, skim milk, corn syrup, cane sugar, mono & diglycerides, carrageenan, dextrose, natural and artificial vanilla flavoring and nitrous oxide as whipping propellant.
Allergens
milk
Additives
e407
e471
Related Products in Dairies
Sweet Cream Butter
Shoprite
E NOVA 2
Shoprite, part-skim shredded mozzarella cheese
Shoprite
D NOVA 3
Shoprite, low fat chocolate milk, chocolate
Shoprite, Wakefern Food Corporation
D NOVA 4
Sharp Yellow, Cheddar Cheese
Shoprite
NOVA 4
Shoprite, 2% milkfat milk
Shoprite, Wakefern Food Corporation
B NOVA 1
Organic condensed milk
E NOVA 3
Unsalted Butter, Sweet Cream
Shoprite
E NOVA 2
Burger sweet cream
Shoprite
E NOVA 2
Traditional Probiotic Low Fat Yogurt, Vanilla
Shoprite
C NOVA 3
Shoprite, sour cream, light
Shoprite
C NOVA 4
Shoprite, ricotta cheese, whole milk
Shoprite
C NOVA 3
Shoprite, singles, white american pasteurized prepared cheese product
Shoprite
E NOVA 4