Barcode: 4770179991251
Nutrition Facts
Per 100g
| Energy | 547.0 kcal |
| Fat | 32.0 g |
| of which saturated | 23.0 g |
| Carbohydrates | 60.0 g |
| of which sugars | 46.0 g |
| Fiber | — |
| Proteins | 2.9 g |
| Salt | 0.1 g |
Ingredients
Sugar, vegetable fats (palm kernels, palm), waffle sheets and waffle crumbs (wheat flour, rapeseed oil, table salt, raising agents: sodium carbonates, ammonium carbonates, emulsifier soy lecithins), vegetable fats (fully hydrogenated palm kernel, palm; stabilizer sorbitan tristearate), low-fat cocoa powder, acidity regulator lactic acid, emulsifier soy lecithins, flavourings, freeze-dried pineapple powder (0.02%). May contain almonds, peanuts, milk (including lactose) and their products.
Allergens
gluten
milk
soybeans
Additives
e270
e322
e492
e500
e503
Related Products in Snacks
Cake du Normand Tranché aux Pommes macérées au Calvados
Albert menes
E NOVA 4
Aspic au jambon
La Recette du Traiteur,Pierre Schmidt
C NOVA 4
bûche au jambon
Pierre Schmidt
D NOVA 4
Aspic Œuf Jambon
La Recette Du Traiteur,Pierre Schmidt
C NOVA 4
Aspic Macédoine
Pierre Schmidt
C NOVA 4
Gâteau de Visan en Provence aux Amandes au Chocolat
Albert Ménès
D NOVA 3
Buchette au chèvre
Pierre Schmidt
D NOVA 4
Gâteau de visan en Provence aux amandes
Albert Ménès
E NOVA 3
Palets Blésois aux Aiguillettes d'Orange
Albert Ménès
E NOVA 4
2 Friands Royaux
Notre selection
E NOVA 4
Gâteau de Visan en Provence aux Amandes au Citron
Albert Ménès
E NOVA 3
Aspic d'oeufs au jambon PIERRE SCHMIDT, 2 pieces
Pierre Schmidt
C NOVA 4