Barcode: 0022000017574
Nutrition Facts
Per 100g
| Energy | 400.0 kcal |
| Fat | 7.5 g |
| of which saturated | 7.5 g |
| Carbohydrates | 85.0 g |
| of which sugars | 55.0 g |
| Fiber | 0.0 g |
| Proteins | 0.0 g |
| Salt | 0.1 g |
Ingredients
Corn syrup, sugar, hydrogenated palm kernel oil; less than 2% of: citric acid, tapioca dextrin, gelatin, apple juice from concentrate, natural and artificial flavors, modified corn starch, sodium citrate, ascorbic acid (vitamin c), colors (red 40, blue 1, yellow 5, yellow 6).
Additives
e102
e110
e129
e133
e1400
e330
e331
e428
Related Products in Snacks
Doppelkeks
Finest Bakery
E NOVA 4 Eco-Score D
Ufo
Sweet land
C NOVA 4 Eco-Score B
Xylit-Pro
Fresh & Free
NOVA 4
Waffel Becher
Stenger
E NOVA 4 Eco-Score B
Milch und Haselnuss Riegel Zartbitter
Sondey
E NOVA 4
WRIGLEYS extra WHITE PROFESSIONAL
extra
NOVA 4
Früchte-Lebkuchen glasiert
Weiss
E NOVA 4 Eco-Score B
Tortilla chips restaurant style
El Sabroso
D NOVA 3 Eco-Score B
Fig & olive
The crisp bakery
D NOVA 4
Vitaminis
Katjes
E Eco-Score B
Puff pastry cherry pillow
Rewe
D NOVA 4
Wunderland sauer
Katjes
E NOVA 4 Eco-Score B