Barcode: 0079200066758
Sweettart candycanes
by Sweet Tarts
Nutri-Score
E
Processing
NOVA 4
Categories
Available in
united states
Nutrition Facts
Per 100g
| Energy | 385.0 kcal |
| Fat | 0.0 g |
| of which saturated | — |
| Carbohydrates | 92.3 g |
| of which sugars | 61.5 g |
| Fiber | — |
| Proteins | 0.0 g |
| Salt | 0.3 g |
Ingredients
corn syrup, sugar, malic acid (dl-malic acid), natural and artificial flavors, sodium citrate, titanium dioxide (color), red 3, blue 1, yellow 5, red 40, red 40 lake. manufactured by ferrara candy company chicago, il 60607 ⓡ, tm & ©2021 ferrara candy company. all rights reserved. product of mexico safety warning: small objects such as hard and soft candies may inadvertently become lodged in the throat.
Additives
e102
e127
e129
e133
e171
e296
e331
Recipes with Similar Ingredients
Related Products in Snacks
Jardin Bio - Biscuits sablés aux éclats de noisettes et au sirop d'érable bio
Jardin bio, Léa Nature
D NOVA 3
Mes biscuits superfruit Goji
Karéléa, Léa Nature
D NOVA 4
Chocolat noir Dessert
Karéléa
C NOVA 4
Noir Sensation 80%
Jardin Bio, Jardin biologique, LEA Nature
D NOVA 3
Chocolat noir noisettes entières
Karelea, Lea Nature
D NOVA 4
Pain d'épices
Jardin Bio, Jardin biologique, LEA Nature
D NOVA 4
Chocolat Noir pointe de Fleur de sel
Jardin bio, LEA Nature
E NOVA 3
Speculoos sans sucres
KARÉLÉA, Léa Nature
C NOVA 4
Karéléa - Biscuits 3 graines - Lin, sésame, pavot
Karéléa, Léa Nature
B
Tartelettes fraises
Karéléa, Léa Nature
C NOVA 4
Sablés Framboise hibiscus
Jardin Bio, Léa Nature
D NOVA 4
Chocolat Noir éclats de Coco
JADIN BIO
E NOVA 4