Barcode: 5060016802680
Sweety Drop Peppers
Nutri-Score
C
Processing
NOVA 4
Labels
vegetarian
vegan
vegetarian society approved
vegetarian society approved vegan
Categories
Available in
united kingdom
Nutrition Facts
Per 100g
| Energy | 96.0 kcal |
| Fat | 0.0 g |
| of which saturated | 0.0 g |
| Carbohydrates | 19.0 g |
| of which sugars | 14.0 g |
| Fiber | 6.1 g |
| Proteins | 1.6 g |
| Salt | 0.5 g |
Ingredients
Sweety Drop Peppers (64%), Water Sugar, Sugar Cane Vinegar, Salt. Antioxidant: Ascorbic Acid, Firming Agent: Calcium Chloride.
Additives
e300
e509
Related Products in Plant Based Foods And Beverages
Organic Dried Apples
Made In Nature
C NOVA 1
Dates
D NOVA 1
Organic Dried Plums
Made In Nature
C NOVA 1
Organic Dried Smyrna Figs
Made In Nature
D
Dried Mangos
California Flavored Nuts
NOVA 3
Organic Dried Smyrna Figs
Made In Nature
D
Organic Dried Apricots
Made In Nature, Made In Nature Llc.
C NOVA 1
California flavored nuts, dates
Bedware Unlimited Inc.
A
Golden Vegetable Rice
Tilda
B NOVA 4
Surimi Flakes
Aquamar
C NOVA 4
Vloeibaar bouillonblokje Groente
Kleinste Soepfabriek
E NOVA 3
Lightly salted breadstick
Italian Breadsticks Bakery
D NOVA 4