Nutrition Facts
Per 100g
| Energy | 274.0 kcal |
| Fat | 1.6 g |
| of which saturated | 0.0 g |
| Carbohydrates | 57.9 g |
| of which sugars | 9.5 g |
| Fiber | 2.1 g |
| Proteins | 8.4 g |
| Salt | 1.1 g |
Ingredients
Enriched flour (wheat flour, malted barley flour, niacin, reduced iron, thiamin mononitrate, riboflavin, folic acid), water, high fructose corn syrup, sugar, contains 2% or less of each the following: cinnamon, degerminated yellow corn meal, wheat flour, salt, yeast,l caramel color with sulfites, wheat gluten, calcium propionate (a preservative(, dextrose, monoglycerides, soybean oil, ground flax seeds, wheat starch, ascorbic acid (dough conditioner), enzymes, maltodextrin, calcium sulfitem l-cysteine, hydrogenated soybean oil, azodicarbonmide, calcium peroxide, propionic acid (a preservative).
Allergens
Additives
Related Products in Plant Based Foods And Beverages
21 Grains & Seeds Bread
Natural Grocers
Organic Sprouted Legume Bread
Natural Grocers
Honey Nut O's
Natural Grocers
Sprouted Honey & Oat Bread
Natural Grocers By Vitamin Cottage
Organic raspberry preserves
Organic Black Beans
Organic Black Tea Raspberry
Zevia
Sprouted White Bread
Natural Grocers
Organic Elbows White Rice & Quinoa
Natural Grocers
California nectarines apples
Wawona Packing Company
Frozen Organic Blueberries
Organic extra virgin unrefined coconut oil
Natural Grocers