Nutrition Facts
Per 100g
| Energy | 320.0 kcal |
| Fat | 6.0 g |
| of which saturated | 0.0 g |
| Carbohydrates | 56.0 g |
| of which sugars | 20.0 g |
| Fiber | 4.0 g |
| Proteins | 8.0 g |
| Salt | 0.9 g |
Ingredients
Made from: unbromated unbleached enriched wheat flour (flour, niacin, reduced iron, thiamine mononitrate [vitamin b1], riboflavin [vitamin b2], folic acid), water, brown sugar (sugar, invert sugar, molasses), high fructose corn syrup, sugar, soybean oil, yeast, wheat gluten, wheat flour, contains 2 percent or less of: cinnamon, caramel color, salt, dextrose, natural flavors, nonfat milk*, monodiglycerides, calcium propionate and sorbic acid to retard spoilage, canola oil, ginger, spices, datem (dough conditioner), maltodextrin, wheat starch, sodium bicarbonate, malted barley flour, soy lecithin.
Allergens
Additives
Related Products in Plant Based Foods And Beverages
Frühstücksmüsli Schoko-Kirsch
REWE to go
Bio Aloe Vera
Alnavit
Bruschetta Schwarze Olive
Alnatura, Alnatura GmbH, Alnatura Origin
Hafer-Créme mit Kirschen, Chassis & Kokosmüsli
REWE to go, Rewe
Cola-Mix Limonade
limetto
Zumo cassis
Alnavit
Hafervoll Flapjack - Chia, Dattel & Pistazie
Hafervoll
Bruschetta Piccante
REWE, REWE Feine Welt
Mini Wiener vegan (ungekühlt)
Alnatura, Alnatura GmbH
Zitronenschale ger.
Alnatura, Alnatura GmbH
Salatkerne Mix
Alnatura
Bio Apfelmus
BioBio