Barcode: 0015418007886
Nutrition Facts
Per 100g
| Energy | 188.0 kcal |
| Fat | 9.4 g |
| of which saturated | 5.9 g |
| Carbohydrates | 24.7 g |
| of which sugars | 20.0 g |
| Fiber | 0.0 g |
| Proteins | 3.5 g |
| Salt | 0.2 g |
Ingredients
Milk, cream, sugar, chocolate ripple (corn syrup, water, alkalized cocoa, high fructose corn syrup, modified cornstarch, salt, citric acid, artificial flavor), skim milk solids, corn syrup, whey, stabilized and emulsified by mono and diglycerides, guar gum, cellulose gum and carrageenan, natural and artificial flavor, vegetable annatto color.
Allergens
milk
Additives
e330
e407
e412
e466
e471
Related Products in Desserts
Premium ice cream
Country Dairy
D NOVA 4
Lieber's, instant pudding, vanilla
Lieber's
D NOVA 4
Natural fruit bars
C NOVA 4
Premium ice cream
Country Dairy
D NOVA 4
Lieber's, pudding, chocolate
Lieber's
D NOVA 4
Caribbean Mix Frozen Fruit Bars
Chunks O' Fruti
C NOVA 4
Boxed christmas pudding
Tiptree, Wilkin & Sons, Wilkin & Sons Ltd
E NOVA 4
Premium Ice Cream, Vanilla
Country Dairy
D NOVA 4
Premium ice cream
Country Dairy
D NOVA 4
Premium ice cream
Country Dairy
E NOVA 4
Natural fruit bars
D NOVA 4
Premium ice cream
Country Dairy
D NOVA 4