Barcode: 00101554
Swiss chocolate blond
Nutri-Score
E
Processing
NOVA 4
Labels
pure cocoa butter
Categories
Available in
france
Nutrition Facts
Per 100g
| Energy | 597.0 kcal |
| Fat | 41.7 g |
| of which saturated | 25.4 g |
| Carbohydrates | 49.1 g |
| of which sugars | 49.0 g |
| Fiber | — |
| Proteins | 6.3 g |
| Salt | 0.3 g |
Ingredients
Cocoa butter, sugar, dried whole _milk_, caramelised sugar (5%), dried whey (_milk_), emulsifier: _soya_ lecithin, flavourings. White chocolate contains milk solids 23% minimum.
Allergens
milk
Additives
e322
e322i
Recipes with Similar Ingredients
Pecan Caramel Crispies
4 ingredients
Sautéed Liver With Caramelized Onions And Apples
11 ingredients
Rhum And Pineapple Exotic Caribbean Chutney
15 ingredients
Apple, Almond, And Endive Salad With Creamy Herb Dressing
17 ingredients
Quinoa With Spiced Lentil Dal
16 ingredients
Peanut-Miso Dressing
4 ingredients
Blond Miso Noodles
6 ingredients
Wild Mushroom and Crab Soup with Dumplings
19 ingredients
Rhubarb and Raspberry Yogurt Pops
8 ingredients
Related Products in Blond Chocolate
Sweet & Tangy Sauce
San-J International Inc., San-J
E NOVA 4
Organic Shoyu Soy Sauce
San-J International Inc., San-J
D NOVA 3
Szechuan sauce
San-J International Inc., San-J
E NOVA 4
Orange Sauce
San-J International Inc., San-J
E NOVA 4
Tamari Lite 50% Less Sodium Soy Sauce
San-J International Inc., San-J
E NOVA 3
Organic shoyu soy sauce
San-J
E NOVA 3
Asian sweet & smoky fusion bbq sauce, sweet & smoky
San-J International Inc.
E NOVA 4
Hoisin Sauce
San-J
E NOVA 3
Thai Peanut Sauce
San-J International Inc., San-J
E NOVA 4
Thai Peanut Sauce
San-J
E NOVA 4