Nutrition Facts
Per 100g
| Energy | 583.0 kcal |
| Fat | 38.0 g |
| of which saturated | 22.0 g |
| Carbohydrates | 52.0 g |
| of which sugars | 48.0 g |
| Fiber | — |
| Proteins | 6.4 g |
| Salt | 0.2 g |
Ingredients
sugar, cocoa mass, cocoa butter, whole milk powder, vegetable fat (palm, coconut, palm kernel, shea, sunflower), almonds, skim milk powder, lactose, anhydrous milk fat, hazelnuts, sweetened condensed milk, glucose syrup, butter, cream, emulsifier (soya lecithin), humectant (sorbitol syrup), coffee, cocoa kernels, rice flour, barley malt extract, wheat flour, orange peel, flavourings, fat reduced cocoa powder, orange juice concentrate, egg white, modified starch , maltodextrin, wheat gluten, colours (curcumin, paprika extract, annatto, titanium dioxide), dextrose, wheat malt, stabilizer (sodium triphosphate), salt, wheat starch, acid (citric acid), may contain other nuts, milk chocolate contains: cocoa solids: 31% min,, milk solids: 20% min, dark chocolate contains: cocoa solids: 41% min,
Additives
Related Products in Snacks
Candy cnae sandwich cookies
The Farmers Market, Plantain Chips
Giant Eagle Inc.
Double filled golden sandwich cookies
Apple sauce
Market district, dark chocolate, strawberry champagne
Market District, Giant Eagle Inc.
The Farmers Market, Pineapple Tidbits
Giant Eagle Inc.
S' Mores Milk Chocolate
Giant Eagle Inc.
Cookies
Giant eagle, fruit snacks, strawberry banana, mango melon & tropical punch
Giant Eagle, Giant Eagle Inc.
Giant eagle, the farmers market, raisins, chocolate
Giant Eagle, Giant Eagle Inc.
Animal crackers
Giant eagle, market district, dark chocolate, chipotle
Giant Eagle, Giant Eagle Inc.