Barcode: 0030771095318
Nutrition Facts
Per 100g
| Energy | 351.0 kcal |
| Fat | 24.3 g |
| of which saturated | 16.2 g |
| Carbohydrates | 2.7 g |
| of which sugars | 0.0 g |
| Fiber | 2.7 g |
| Proteins | 27.0 g |
| Salt | 0.9 g |
Ingredients
Pasteurized part skim milk, culture, salt, enzymes.
Related Products in Dairies
Extra Sharp Cheddar Cheese
Cabot, Cobot Creamery Cooperative
D NOVA 4
Sharp Extra Light Natural Vermont Cheddar Cheese
Cabot, Cabot Creamery Cooperative
C NOVA 3
Cabot, premium naturally aged cheese, sharp cheddar
Cabot
D NOVA 4
Premium Naturally Aged Cheddar Cheese
Cabot, Agri-Mark Inc.
D
Mozzarella Low-Moisture Part-Skim Shredded Cheese Classic Cut
Cabot Creamery
D NOVA 3
Mozzarella Low-Moisture Whole Milk Shredded Cheese
Cabot, Cabot Creamery Cooperative
NOVA 3
Vermont Sharp Shredded Cheddar Cheese
Cabot Creamery
D NOVA 4
Vermont Sharp Cheddar Cheese
Cabot, Cabot Creamery Cooperative
D NOVA 4
New York Extra Sharp Cheddar Cheese
Cabot, Cabot Creamery Cooperative
D NOVA 4
Natural Vermont Cheddar Cheese
Cabot Creamery Cooperative
D NOVA 3
Cabot, monterey jack natural premium shredded cheese
Cabot, Cabot Creamery Cooperative
D NOVA 3
Pepper Jack Cheese
Cabot Creamery
D NOVA 3