Barcode: 0037466019543
Swiss Premium Chocolate
by Lindt
Nutri-Score
E
Processing
NOVA 4
Labels
lindt sprungli cocoa farming program
Categories
Available in
bolivia, united states
Nutrition Facts
Per 100g
| Energy | 425.0 kcal |
| Fat | 27.5 g |
| of which saturated | 12.5 g |
| Carbohydrates | 37.5 g |
| of which sugars | 35.0 g |
| Fiber | 0.0 g |
| Proteins | 5.0 g |
| Salt | 0.1 g |
Ingredients
Sugar, cocoa butter, hazelnuts, milk, chocolate, lactose, skim milk, soy lecithin (emulsifier), barley malt powder, artificial flavor.
Allergens
milk
nuts
soybeans
Additives
e322
e322i
Related Products in Snacks
Musselman's, squeezables apple sauce, strawberry
Musselman's, Knouse Foods Inc/Musselman Dv
A NOVA 4
Unsweetened apple sauce
Musselman's, Knouse Foods Inc/Musselman Dv
A NOVA 1
Apple Sauce, Original
Musselman's, Knouse Foods Inc/Musselman Dv
C NOVA 4
Apple sauce
Musselman's, Knouse Foods Inc/Musselman Dv
B NOVA 3
Apple sauce
Musselman's, Knouse Foods Inc/Musselman Dv
C NOVA 4
Apple sauce
C NOVA 3
Apple sauce squeezables
A NOVA 1
Tablette de chocolat Excellence 99% Cacao
Lindt
D
Apple sauce
Musselman's, Knouse Foods Inc/Musselman Dv
C NOVA 3
Apple sauce
Musselman's
B NOVA 3
Apple sauce
Musselman's
B NOVA 3
Squeezables apple sauce
B NOVA 4