Barcode: 0037466019888
Swiss White Chocolate
by Lindt
Nutri-Score
E
Processing
NOVA 4
Categories
Available in
united states
Nutrition Facts
Per 100g
| Energy | 575.0 kcal |
| Fat | 35.0 g |
| of which saturated | 22.5 g |
| Carbohydrates | 55.0 g |
| of which sugars | 55.0 g |
| Fiber | 0.0 g |
| Proteins | 7.5 g |
| Salt | 0.3 g |
Ingredients
SUGAR, COCOA BUTTER, MILK, SKIM MILK, SOY LECITHIN (EMULSIFIER), ARTIFICIAL FLAVORING (VANILLIN).
Allergens
milk
soybeans
Additives
e322
e322i
Related Products in Undefined
White Enriched Bread
Signature Kitchens, Safeway Inc.
C NOVA 4
Unsweetened Applesauce
Simple Truth Organic
B NOVA 1
Pancake & Waffle Mix
Food Town Stores Inc.
NOVA 3
Unroll And Bake Pie Crusts
Kroger
E NOVA 4
Complete Pancake Mix
Meijer
E NOVA 4
Country Style Baked Beans
Bush's Best
C NOVA 4
Mega Smoked Ham & Cheese Sandwich on Classic White Bread
Market Sandwich
D NOVA 4
Shredded Mild Cheddar Cheese
Food Lion, Food Town Stores Inc.
E NOVA 4
Rice Pasta with Dried Cheddar Cheese
Annie's
D NOVA 4
Margarine
Land O Lakes
E NOVA 4
Real Bacon Bits
Hormel, Hormel Foods Llc
E NOVA 4
Sliced Pears
Del Monte Foods.
A NOVA 4