Barcode: 5010478847330
Swizzles Loadsa Sweets
by Swizzels
Nutri-Score
E
Processing
NOVA 4
Labels
vegetarian
vegan
Categories
Available in
france, united kingdom
Nutrition Facts
Per 100g
| Energy | 406.0 kcal |
| Fat | 4.2 g |
| of which saturated | 3.3 g |
| Carbohydrates | 90.7 g |
| of which sugars | 89.0 g |
| Fiber | — |
| Proteins | 0.2 g |
| Salt | 0.4 g |
Ingredients
Sugar, Glucose Syrup, Dextrose, Vegetable Oils (Palm, Palm Kemel), Acidity Regulators (Malic Acid, Citric Acid), Stearic Acid, Modified Starch, Sodium Bicarbonate, Flavourings, Magnesium Stearate, Gelling Agent (Gelatine), Anti-Caking Agent (Magnesium Carbonate), Cornflour, Emulsifier (Glycerol Mono Stearate), Lysed _Soya_ Protein, Colours (Anthocyanin, Beetroot Red, Copper Chlorophyllin, Curcumin, Lutein, Paprika Extract).
Additives
e100
e141
e141ii
e14xx
e160c
e161b
e162
e163
e296
e330
e428
e500
e500ii
e504
e504i
e570
e572
Related Products in Snacks
Crunchy protein bar
NOVA 4
Frollini cacao e granella
Piemontesi
E NOVA 3
Tavelles al miele
DolceSalato Group, DolceSalato de Cesenatico, Leonardo Da Cesenatico, Praconi
E NOVA 4
Bricchettino all'albicocca
Tissi
D NOVA 4
Lovi Senza Zucchero
Leonardo
NOVA 4
Comete fit snack
Giusto
D NOVA 4
Comete cioccolato e nocciola
Giusto
E NOVA 4
Sfornetti
ARD Discount, SfornaSole
D NOVA 4
Pannetone aux fruits confits et raisins
Artemisia liquori e dolci srl
E NOVA 4
Comete fit snack
Giusto
D NOVA 4
Taralli tradizionali
Jonical Gennari
D NOVA 3
La Pral torta fresca cantilena e frutta
Migross
D NOVA 4