Barcode: 4316268414494
Nutrition Facts
Per 100g
| Energy | 317.0 kcal |
| Fat | 29.4 g |
| of which saturated | 2.2 g |
| Carbohydrates | 12.1 g |
| of which sugars | 10.6 g |
| Fiber | — |
| Proteins | 0.4 g |
| Salt | 1.9 g |
Ingredients
Wasser, Rapsöl, Zucker, 8,2% Zwiebeln, Branntweinessig, Weinessig, Hühnerei-Eigelb, modifizierte Stärke, Speisesalz, Säureregulator: Natriumacetate; Verdickungsmittel: Xanthan, Carrageen; Weißer Pfeffer
Additives
e14xx
e262
e407
e415
Related Products in Condiments
Traditional hummus
B NOVA 4
Organic super green hummus
B NOVA 4
Mayonnaise made with cage-free eggs
E NOVA 4
Organic yellow mustard
D NOVA 3
Medium hatch chile salsa, medium
C NOVA 4
Organic thai sweet chili hummus
C NOVA 4
Organic hummus
B NOVA 4
French fried onions
C NOVA 3
Lime & garlic salsa, cantina-style, medium
C NOVA 4
Organic roasted red pepper hummus
B NOVA 4
Organic hummus
B NOVA 4
Salsa verde, mild
C NOVA 3