Barcode: 0850472005108
Nutrition Facts
Per 100g
| Energy | 350.0 kcal |
| Fat | 0.0 g |
| of which saturated | — |
| Carbohydrates | 88.3 g |
| of which sugars | 88.3 g |
| Fiber | — |
| Proteins | 0.0 g |
| Salt | 0.0 g |
Ingredients
Cane sugar, water, artificial and natural flavours, citric acid (acidulant), ascorbic acid (vitamin c), food colour fd&c yellow #5, sodium benzoate (as preservative).
Additives
e102
e211
e300
e330
Related Products in Sweeteners
Spread
Maine Maple Products Inc.
E NOVA 3
maple syrup
O Organics
E
Organic pure maple syrup
O Organics, Glencourt Inc.
E NOVA 2
Guava Syrup
Hawauuan Sun
D NOVA 4
Stevia Extract Blend
O Organics
NOVA 4
Organic powdered sugar
E NOVA 2
Organic Coconut Palm Sugar
O Organics
E NOVA 2
Organic Turbinado Sugar
O Organics
E NOVA 2
Organic Dark Brown Sugar
O Organics
E
Organic Granulated Cane Sugar
E NOVA 2
Light brown sugar
E NOVA 2
Organic Granulated Cane Sugar
Organics
E NOVA 2