Barcode: 0041498222925
Tangerine carrot frozen fruit & veggie bars
Nutri-Score
B
Processing
NOVA 4
Categories
Available in
united states
Nutrition Facts
Per 100g
| Energy | 99.0 kcal |
| Fat | 0.0 g |
| of which saturated | 0.0 g |
| Carbohydrates | 23.9 g |
| of which sugars | 22.5 g |
| Fiber | 0.0 g |
| Proteins | 1.4 g |
| Salt | 0.0 g |
Ingredients
Organic tangerine juice from concentrate, organic carrot juice from concentrate, organic apple juice from concentrate, organic pear juice from concentrate, organic sugar, organic pumpkin puree, organic guar gum, ascorbic acid to promote color retention, xanthan gum.
Additives
e412
e415
Related Products in Desserts
Gooey butter cake on-a-stick
E NOVA 4
Strawberry lemonade organic citrus pop-up
C NOVA 4
Assorted milky chu chu bar, assorted
C NOVA 4
JUST FRUIT & BANANA BITES
Wyman's
A NOVA 4
Fudge-dipped strawberry cheesecake on-a-stick desserts
E NOVA 4
Organic citrus pop-up
C NOVA 4
Rice Pudding
Trader Joes
C NOVA 4
Assi Brand, Frozen Dessert, Strawberry
Rhee Bros. Inc.
C NOVA 4
Helado menta chocolate
Bofrost
D NOVA 4
Just fruit & greek yogurt bites
B NOVA 4
Apple Brioche Bread Pudding
Handmade Real Foods
D NOVA 4
Organic citrus pop-up
C NOVA 4