Barcode: 5012035952754
Tangfastics Bag
by Haribo
Nutri-Score
D
Processing
NOVA 4
Labels
no artificial colors
Available in
france, united kingdom
Nutrition Facts
Per 100g
| Energy | 346.0 kcal |
| Fat | 0.5 g |
| of which saturated | 0.1 g |
| Carbohydrates | 80.0 g |
| of which sugars | 50.0 g |
| Fiber | — |
| Proteins | 6.6 g |
| Salt | 0.0 g |
Ingredients
Glucose syrup, sugar, gelatine, dextrose, acids (citric acid, malic acid), acidity regulators (calcium citrates, sodium hydrogen malate), caramelised sugar syrup, fruit and plant concentrates (apple, aronia, blackcurrant, carrot, elderberry, grape, hibiscus, kiwi, lemon, mango, orange, passion fruit, safflower, spirulina), flavouring, elderberry extract, glazing agent (carnauba wax).
Additives
e296
e330
e333
e350
e350ii
e428
e903
Related Products in Snacks
Sweet & Salty Almond Granola Bars
D NOVA 4
Curious George Snacks
Stater Bros.
D NOVA 4
Dino's snacks, fruit
Stater Bros
D NOVA 4
Fiber oats & chocolate
C NOVA 4
Oats & honey crunchy granola bars, oats & honey
D NOVA 4
Chocolate chip chewy granola bars, chocolate chip
E NOVA 4
peanut butter dark chocolate protein bars
Stater Bros
E NOVA 4
Fruit Flavored Snacks
Stater Bros
D NOVA 4
Peanut sweet & salty granola bars, peanut sweet & salty
D NOVA 4
Protein peanut almond dark chocolate
Stater Bros
E NOVA 4
Peanuts snacks, fruit
Stater Bros
D NOVA 4
Granola bars chewy, peanut butter chocolate chip
D NOVA 4