Barcode: 0884853800044
Nutrition Facts
Per 100g
| Energy | 475.0 kcal |
| Fat | 27.5 g |
| of which saturated | 5.0 g |
| Carbohydrates | 50.0 g |
| of which sugars | 40.0 g |
| Fiber | 2.5 g |
| Proteins | 12.5 g |
| Salt | 0.6 g |
Ingredients
Raisins roasted peanuts (high oleic sunflower oil, sea salt), peanut pokies (milk chocolate, sugar, cocoa butter, whole milk powder, chocolate liquor, lactose, soy lecithin [an emulsifier], vanillin an artificial flavor), peanuts (sugar, artificial colors, yellow #5 & #6, blue #1 & #2, red #40, methyl and propyl parabens, corn or peanut oil, corn syrup, gum arabic, confectioners glaze, carnauba wax), roasted almonds (sunflower oil, sea salt), roasted cashews (high oleic sunflower oil, sea salt).
Allergens
milk
peanuts
Additives
e129
e322
e322i
e414
e903
Related Products in Snacks
Milk chocolate with corn tortilla chips
E NOVA 4
Milk chocolate with butter biscuit bar
Ritter Sport
E NOVA 4
Chocolat noir fourré à la menthe
Ritter Sport
E NOVA 4
Milk Chocolate with Raisins & Hazelnuts
Ritter Sport
E NOVA 4
Ritter sport, european chocolate, espresso
E NOVA 4
Ritter sport, caramelised almonds chocolate bar
E NOVA 4
Chocolate bar milk w nougat-pra
Ritter Sport
E NOVA 4
Ritter sport, milk chocolate, vanilla chai latte
Ritter Sport, Alfred Ritter Gmbh & Co. Kg
E NOVA 4
Dark Chocolate with Whole Hazelnuts
Ritter Sport
NOVA 4
Ritter sport, fine milk chocolate
Ritter Sport
D NOVA 4
Ritter sport, milk chocolate filled with yogurt & blackberry creme
Ritter Sport,Alfred Ritter Gmbh & Co. Kg
E NOVA 4
Ritter sport, coffee-vanilla creme chocolate
Ritter Sport, Alfred Ritter Gmbh & Co. Kg
E NOVA 4