Barcode: 4260611590055
Tango Mango
by O•Mochi
Nutri-Score
D
Processing
NOVA 4
Labels
vegetarian
vegan
made in germany
Categories
Available in
germany
Nutrition Facts
Per 100g
| Energy | 184.0 kcal |
| Fat | 0.2 g |
| of which saturated | 0.1 g |
| Carbohydrates | 44.0 g |
| of which sugars | 36.0 g |
| Fiber | — |
| Proteins | 0.8 g |
| Salt | 0.0 g |
Ingredients
Mangosorbet (64 %) (Mangopüree (40 %), Trinkwasser, Zucker, Glukose-Fruktose-Sirup, Glukosesirup, Emulgatoren: Mono - und Diglyceride von Speisefettsäuren; Stabilisator: Johannisbrotkernmehl, Guarkernmehl, Pektine; Säuerungsmittel: Citronensäure), Reisteig (36 %) (Zucker, Trinkwasser, Klebreismehl, Glukosesirup, Stärke). Das Produkt kann Spuren von Milch, Soja, Walnüsse, Erdnüsse, Pekannüsse, Haselnüsse, Pisatzie, Mandeln, Macadamianüsse und Cashewkerne enthalten.
Additives
e330
e412
e440
e471
Related Products in Desserts
Ice cream sandwiches
Harris Teeter
D NOVA 4
Vanilla Ice cream
D NOVA 3
Neapolitan premium ice cream
D NOVA 4
Carrot Cake With Cream Cheese Icing
Ht Traders
D NOVA 4
Premium ice cream
D NOVA 4
Harris teeter, premium ice cream, chocolate peanut butter
Harris Teeter
D NOVA 4
Ice cream
D NOVA 4
Sorbet
Ht Traders
C NOVA 4
Premium Ice Cream
Harris Teeter
D NOVA 4
Premium Ice Cream
Harris-Teeter Inc.
D NOVA 4
Premium ice cream
D NOVA 4
Premium ice cream
D NOVA 4