Barcode: 50411887
Tango Orange
by Britvic
Nutri-Score
D
Processing
NOVA 4
Labels
contains a source of phenylalanine
Categories
Available in
france, united kingdom
Nutrition Facts
Per 100g
| Energy | 19.0 kcal |
| Fat | 0.0 g |
| of which saturated | 0.0 g |
| Carbohydrates | 4.2 g |
| of which sugars | 4.2 g |
| Fiber | — |
| Proteins | 0.0 g |
| Salt | 0.1 g |
Ingredients
Carbonated Water, Orange Fruit from Concentrate (5%), Sugar, Acids (Citric Acid, Matic Acid), Acidity Regulator (Sodium Citrate), Natural Orange Flavouring, Sweeteners (Aspartame, Saccharin), Preservative (Potassium Sorbate) Antioxidant (Ascorbic Acid), Stabiliser (Pectio), Natural Colour (Carotenes), Emulsifiers (Asaga Gum, Glycerol Esters of Wood Rosins). Contains a Source of Phenylalanine. CAUTION: PRESSURISED CONTAINER, HANDLE WITH CARE, OPEN BY HAND.
Additives
e160
e202
e330
e331
e445
e951
e954
Related Products in Plant Based Foods And Beverages
Fettuccine
Reggano
A NOVA 1
Keto Friendly Bread
Aldi
A NOVA 4
Bread & Butter Chips
Great Gherkins
D NOVA 4
Classic Caesar Croutons
Tuscan Garden
D NOVA 4
Mushroom risotto
Aldi
D NOVA 4
Sweet Relish
Aldi
D NOVA 4
Pineapple Juice
Nature's Nectar
D NOVA 1
White Rice Ramen Noodles
Fusia
B NOVA 3
Instant Whole Grain Brown Rice
Earthly Grains
B NOVA 1
Dark Chocolate Dessert Hummus
Park Street Deli,Aldi
C NOVA 4
Coconut Oil
Aldi, Simply Nature
E
Zero Net Carbs Wheat Bread
Aldi
A NOVA 4