Barcode: 4056489176688
Nutrition Facts
Per 100g
| Energy | 286.0 kcal |
| Fat | 22.4 g |
| of which saturated | 14.8 g |
| Carbohydrates | 5.8 g |
| of which sugars | 5.8 g |
| Fiber | — |
| Proteins | 15.4 g |
| Salt | 3.7 g |
Ingredients
50% fromage (lait*), lait* écrémé reconstitué, lait écrémé en poudre, beurre (lait*), sels de fonte: citrates de potassium; sel, arôme (contient lait acidifiant: acide citrique. *Origine : UE/non UE.
Allergens
milk
Additives
e330
Related Products in Dairies
Taste the Difference Ossau-Iraty
Taste the Difference,Sainsbury's
D NOVA 3
Ready to eat Custard
By Sainsbury's
C NOVA 4
Organic Extra Mature Cheese
Sainsbury's,Sainsburys
C
Manchego
Sainsbury's Taste the difference, Sainsbury's, Waitrose, Taste the difference
B NOVA 4
Natural Cottage Cheese
Sainsbury’s
C NOVA 3
Lighter Grated Mature British Cheese
By Sainsbury's
D NOVA 3
Ghee
Brar's
E NOVA 2
Ready to Eat Custard
Sainsbury's, Sokolow
C NOVA 4
Eggnog
Sheeder Cloverleaf Dairy
E NOVA 4
French Goats' Cheese
Sainsbury's,Taste the Difference
D NOVA 3
Emmental grand cru bloc
Boni
C NOVA 3
Whole Milk
Sheeder Cloverleaf Dairy
E NOVA 4